בריאות וחיים

ללא דיכאון

על מנת לבנות בניין בצורה מושלמת יש להכין תוכנית מפורטת, כזו שוודא מעבר מושלם של התשתיות השונות, תאפשר מרחב מספיק למשרדים/דירות ותייצר תשתיות יציבות שיחזיקו בכל עונה. אותו הדבר כאשר מקימים עסק, הוא מצריך תחקיר בכדי להבין מה אנחנו מציעים ביחס לשוק שאנו רצים בו, מה המוצר שאנו מביאים איתנו ומה מייחד אותנו. אבל בניית תוכנית עסקית יכולה להיעשות לא רק עם הקמת העסק, אלא גם לאחר השנה הראשונה. אבל בכדי להכין תוכנית כזו, ישנם כמה אופנים שמומלץ מאוד להכיר אותם לפני שניגשים לכתיבת או בניית תוכנית עסקית גם לאחר השנה הראשונה.

תוכנית עסקית עם אסטרטגיה עסקית

השנה הראשונה יכולה להיות מדגם מעולה בכדי להבין במעט כיצד העסק עובד, אבל בשביל להבין את היתרונות ואת נקודות השיפור יש גם להכיר את הטעויות. לכן יש לחשב ולהבין עד כמה הושקע אזור השיווק של העסק, האם הוגדר תקציב עבור שיווק באופן כללי? השאלות יכולות להתארך עד לצורך באנשי מכירות קטלוגים, אבל השורה התחתונה היא האם קיימת הייתה קיימת אסטרטגיה שיווקית כל שהיא לעסק? במידה והתשובה היא לא, מומלץ להכין אחת כזו ולהבין את הצורך של העסק בין אם בהקמת אתר או פרסומת ברדיו. יחד עם השיווק מומלץ להכיר גם את השוק שבו העסק פועל, בין אם חלים על המוצר רגולציות שונות, או מיסוי אפשרי ועד למוצרים חלופיים בשוק. כל אלו אמורים לעזור להבנה של תעריף המוצר, יחד עם יעד הקונים בין אם חברות פרטיות או בתי עסק או מוסדות.

לתכנן את הצד הפיננסי ותוכנית פעולה

במידה והשנה הראשונה עברה בצורה טובה וגם אם לא, מומלץ לעבור על היבטי התמחור של המוצר או המוצרים. עם אלו גם להכיר בעלויות השוטפות של ספקים, שירותים לאחר מכירה, ניהול מלאי ועוד. כל אלו אמורים לספק תמונה מלאה לצורת ההתנהלות העסקית, וניהול נכון של אספקטים אלו יכולים לחסוך לא מעט כסף. לצד כל אלו חשוב גם להכיר את הצד הפנסיוני של העסק, החל מסך ההכנסה של אותה השנה, את התחזית הריאלית לשנה והשנתיים הבאות, את מאזני האשראי וצורכי מימון שונים יחד עם פירוטים נוספים שיספקו תמונה פיננסית מלאה.