בריאות וחיים

ללא דיכאון

כאשר באים לדבר על אנטישמיות, יש מספר עובדות שנוטים לקחת כמובנות מאליהן, אולי יותר נכון לקרוא לנושאים האלה "הנחות יסוד" ולא עובדות כי, כמו שמיד תראו, ההנחות היסודיות ביותר בדיון על אנטישמיות הם לא מדויקות במקרה הטוב.

לפני ההנחות הדורשות בדיקה, בואו נתאר מספר עובדות נכונות על אנטישמיות. העובדה הראשונה שבולטת מיד לעין היא שהאנטישמיות חוצה גבולות, מגזרים, מקצועות, רמות השכלה וכל מאפיין שתבחרו. יש בורים ועמי ארצות אנטישמים לצד פרופסורים אנטישמים, יש פועלים קשי יום לצד בעלי מפעלים מולטי מיליונים, גברים ונשים, מבוגרים וצעירים. כלומר, זה לא שהיהודים עשו משהו למגזר מסוים, מה כבר אפשר לעשות להנרי פורד או למל גיבסון, אלא שיש משהו ביהודים שמעורר אנטישמיות בכל שכבות ורבדי החברה האנושית. למעשה, סקרים מראים שאחד מכל ארבע אנשים (רבע מאוכלוסיית העולם) מחזיק בדעות אנטישמיות כמו "היהודים אשמים בכל המלחמות".

מה שמוביל אותנו לתופעה המוזרה מכולם, מתברר שבשביל ציבור או עם להפגין אנטישמיות אין בכלל צורך שיהיו יהודים באזור! כלומר, יש עמים שלא ראו יהודי אמיתי אף פעם, או לפעמים עמים שמספר היהודים בהם זניח על פי כל קנה מידה, שניתן למצוא בהם את כל תופעות האנטישמיות שרואים בארצות עם מספר יהודים גבוה. לצורך ההשוואה, המלזים, עם שלא ראה יהודי אמיתי מימיו, והפולנים שבקרבם גרו מיליוני יהודים מחזיקים באותם דעות אנטישמיות. 

ברגע שמתקיים מצב כזה, כאמור אנטישמיות ללא יהודים, יש קושי מאוד גדול עם ההסברים הרגילים לתופעת האנטישמיות. למשל, קיימת דעה שהיהודים מעוררים קנאה אצל אנשים שאינם יהודים בגלל עושרם ולפי ההסבר הזה הקנאה בעושר מעוררת את האנטישמיות. מעבר לעובדה שיש, לצערנו, מספיק יהודים עניים, אין אפשרות לאזרח מלזי לקנא ביהודי מהטעם שהוא לא מכיר אף אחד. גם על שאר ההסברים על מקור התופעה נופלים ברגע שרואים שאין צורך ביהודים אמיתיים בשטח על מנת לעורר אותם.

אז מה ההסבר האפשרי? לפחות לפי בני ברוך – היהודים אמורים להיות "עם סגולה" ו"אור לגויים". בטח שמעתם את המושג הזה. אך האם אנחנו עונים להגדרת התפקיד של "עם סגולה"? תפתחו כל עיתון יומי, ותראו את הכותרות, רק שנאה פירוד. אז בואו ננסה שיטה מהפכנית נגד האנטישמיות – נהיה "אור לגויים" ונזכה לראות בהעלמות האנטישמיות בימינו.