בריאות וחיים

ללא דיכאון

תופעת פצעי הבגרות נמשכת בדרך כלל עד גיל 20

פצעי הבגרות מופיעים אצל בני הנוער לקראת גיל 12 והתופעה קיימת בדרך כלל עד גיל 20, אם זאת קיימים מקרים שבהם פצעים כאלה קיימים גם אצל אנשים עד גיל מבוגר יחסית. התופעה לא מסכנת חיים בשום אופן, אבל הופעה של פצעים על פנים של נער או נערה בגיל ההתבגרות גורמת לעתים למצוקה קשה היות ומדובר בזמן שבו בני הנוער מפתחים את האישיות הבוגרת שלהם ומתחילים את מערכת היחסים עם המין השני.

למרות שלא נמצאה עדיין תרופה שמעלימה את הפצעים באופן מוחלט, למעשה אפילו המקור שלהם עדיין לא לגמרי ברור, יש מספר צעדים שניתן לבצע על מנת לטפל במצב.

האמצעי הראשון הוא גם הפשוט ביותר, שמירה על ניקיון העור ובאופן מיוחד שמירה על מידת השומניות שלו. יש קשר ישיר בין מידת השומניות של העור לבין חומרת התופעה של פצעי הבגרות ושימוש בסבון עם חומציות מתאימה (דרגת PH) מפחיתה את כמות וגודל הפצעים באופן משמעותי. אין להתרשם מסבונים יקרים, יש חשיבות בעיקר למספר הפעמים במשך היום שבו מבצעים  את ניקוי הפנים.

כאמור אין הסכמה מלאה על המקור לפצעי הבגרות, אבל יש מיני מזון שבאופן מובהק מחריפים את המצב והעיקרי שבהם הוא מזון מטוגן. במצב שבו קיימים פצעי בגרות רבים מומלץ לצמצם ככל האפשר את צריכת המזון המטוגן, גם עם סוגי שמן שנחשבים בריאים. 

היום נזקי השמש ידועים ובדרך כלל ההמלצה היא להימנע מחשיפה לשמש ככל שניתן. עם זאת, לבעלי עור כהה נמצא שלעתים חשיפה מתונה לשמש גורמת לשיפור של ממש ואפשרי לנסות חשיפה לא ארוכה ולבדוק את התוצאות. 

והמלצה אחרונה היא אסתטית בלבד, ניתן לטפל בפצעי בגרות אצל קוסמטיקאיות שיכולות לטפל בפצעים בלי הנזקים הקבועים לעור שנגרמים על ידי פיצוץ הפצעים, שמאד מומלץ להימנע ממנו. טיפול משלים לטיפול הקוסמטי יכול בהחלט להיות איפור שמכסה את הפצעים, קיימים היום סוגי איפור שמכסים את הפצעים בגוון שזהה לצבע העור ואינם גורמים נזק במגע עם הפצעים.

כל אלה המלצות, צריך לזכור שהתגובות לשיטות יכולות להשתנות מאדם לאדם וגם בגילאים השונים ומומלץ לנסות את הגישות השונות ולבדוק מה מתאים לכל אחד.